Yerinde Sayaç Kontrol

30 Mayıs 2018 Elektrik Piyasası tüketici hizmetleri yönetmeliği kapsamında sahada 10 yılını doldurmuş sayaçlara edaş'ların ek tahakkuk yapma izninin kaldırılması edaş'ların sahadaki sayaçları daha sıkı ve pratik şekilde kontrol etmeye yöneltmiştir.

Aslında işin doğrusu elektrik dağıtım şirketleri arıza , kaçak , yanlış bağlantı , eksik veya fazla tüketim itirazları gibi durumlarda sayaçların gereksiz sökülmelerinin önüne geçecek şekilde yerinde fonksiyonel ve ölçü kontrolü yapmasıdır.

Ülkemizde kullanımda olan tüm elektronik sayaç markalarının kendilerine has arıza , zayıflık ve okuma çeşitliliklerinin oluşu sahanın kontrol altında tutulması işini zorlaştırmaktadır.

Mevcut personel ile inisiyatif dışında bu kontrollerin hızlıca sahada yapılması son derece zor ve bu konuda yetişmiş uzman kadroların az olması sebebiyle yüksek maliyetli olmaktadır.

Mevcut yurt dışı teknolojiler ile bu problem çözülmeye çalışılmış ve maalesef kontrol
ekipmanlarının yüksek maliyetli oluşu , ergonomik olmayışı , edaş sistemleri ile entegre olmayışı gibi sebeplerle bu çalışmalar sonuçsuz kalmıştır.Bu kontrollerin yapılmaması edaş'lara dolayısıyla ülkemize kayıp kaçak ve arıza ile mücadelede orta ve uzun vadede ciddi kayıplar yaşatmaktadır.

Yurt içinde yapılan incelemeler ve analizler sonucunda tamamen yerli ve milli imkanlar ile yapılan elektrik sayaçları doğruluk ve kayıp / kaçak analizörü ile tüm bu markaların iç bilgileri pratik bir şekilde 60 saniye gibi bir sürede okunabilmekte ,
varsa bağlantı hataları sistem tarafından uyarılmakta , gerekirse doğruluk testi
yapılabilmekte ve personel inisiyatifini devre dışı bırakacak şekilde yorumlama algoritmaları sayesinde otomatik olarak program tarafından arıza , kaçak , bağlantı hatası tasnifi yapılabilmektedir.

Bu aşamadan sonra sayaçların durumunu yansıtan okuma verileri otomatik olarak yorumlanarak iş emirleri üretilmektedir . Bu yorumlar ışığında oluşan istatistikler geri planda daha deneyimli uzman kadrolar tarafından analiz edilerek olası yeni hata senaryoları hakkında çalışmalar yapılmaktadır . Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde karşılaşılan tüm senaryolar cihazın bir sonraki sürümü için veri oluşturmakta ve uzaktan güncellenmesi ile her geçen gün müşteri şikayeti , arıza , bağlantı hatası , kayıp kaçak ile mücadelede daha da etkin rol oynanması hususunda çalışmalar devam etmektedir.

Yerinde Sayaç Kontrol (İlgili Dosyalar)

Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği Yerinde Kontrol Projesi (Sunum Dosyası) MOBILE ELECTRICITY METER CONTROL EQUIPMENT _ENG (BROCHURE) Yerinde Kontrol Projesi (Broşür)