Ön Ödemeli Elektrik Sayacı

1) Geleneksel yapıda , müşterinin herhangi bir faturalama döneminden sonraki ortalama otuz günlük tüketimi ardından, sayaç okunarak düzenlenen fatura müşteriye ulaştırılır. Bu durumda enerji kullanılmaya başlanılmasından sonra en iyi ihtimalle 30-40 gün sonra tahsilat gerçekleşmiş olur. Ön ödemeli elektrik sayacı kullanımında ise, müşteri enerjiyi kullanmaya başlamadan önce ön ödemeli olarak tahsilat gerçekleşmiş olur.

2) Ön Ödemeli bina dışı elektronik sayaçlar elektrik dağıtım şirketleri , tek sayaçtan abone olan siteler ve alışveriş merkezleri olmak üzere özellikle tahsilat ve açma kesme problemi olan tesis yada organizasyonlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş ileri teknoloji içeren ürünlerdir.

3) Ön ödemeli sayaç kullanımında borcunu ödemeyen bir müşteri söz konusu olmadığı için borçtan açma/kesme işlemi gerçekleşmeyecektir. Bu durumda elektriğin dağıtımını yapan şirketler için istihdam avantajı sağlanmış olacaktır.

4) Ön ödemeli sayaç kullanan aboneler kredisi bitene kadar sabit fiyattan elektrik kullanırlar böylelikle olası fiyat artışlarından etkilenmezler.

5) Elektrik kullanıcılarının elektriğe ayıracağı bütçe kendi kontrolünde olur ve böylelikle kendi bütçesi ölçüsünde harcama yapılır.

6) Sayaç kredi azaldığında ve bittiğinde kullanıcıyı uyarır ; ayrıca yükleme yapılamayacak durumlar için yedek kredi özelliği bulunmaktadır .

7) Güvence bedeli olmayacağı için abonelere artı bir masraf yansıtılmamış olur .

8) Ön Ödemeli kartlı sayaçlar bina dışı özellikte olup RFID teknolojisine sahiptir . Bu özellik sayesinde -40°C ile +85°C arasındaki sıcaklıklarda , yüksek nem ve toz oranı ihtiva eden bölgelerde rahatça çalışmaktadır. Garanti süresi boyunca bakım gerektirmezler. Bina içi sayaçların nemli ve tozlu ortamlarda kısa bir zamanda arızalandığı ve en az yılda bir kez bakım gereksinimi düşünüldüğünde RFID teknolojisi kalite açısından son derece önem arz etmektedir.

9) Tek sayaçtan abone olan hizmet noktaları Sayaç okuma , faturalama , tahsilat , açma kesme işlemlerine gerek duymayacaklarından , bu işleri çok daha pratik çözeceklerinden daha az iş gücü ile elektriğin dağıtılması sağlanmış olur ve birim maliyetler düşer.

10) Jeneratörlü tesislerde , ön ödemeli sayaçlarda bulunan jeneratör tarifesi giriş devresi yardımı ile jeneratörü ayrı bir sekmede tarifelendirmesi mümkün olmaktadır .

Ön Ödemeli Sayaç (İlgili Dosyalar)

Ön Ödemeli Sayaç ( Broşür ) ( Trifaze ) Ön Ödemeli Sayaç ( Broşür ) ( Monofaze ) Three Phase Prepayment Energy Meter_Eng ( Brochure ) ( Three Phase ) Three Phase Prepayment Energy Meter_Eng ( Brochure ) ( Single Phase ) Ön Ödemeli Sayaç (TÜRKÇE)PREPAID ELECTRICITY METERS (ENGLISH) 1 Fazlı Kullanım Kılavuzu 3 Fazlı Kullanım Kılavuzu